Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Nacionalni identitet i "duh samoporicanja"

Komentari (22) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 petak, 17 februar 2012 13:18
Marko Gay
stavove koji za cilj imaju interiorizaciju krivce srpskom narodu


Ako ste po prirodi radoznali, bacite pogled kako je to radeno u Nemackoj posle Drugog svetskog rata.

Shvaticete da imate posla sa prastarim modelom: propaganda koja se na vas primenjuje vec davno je isprobana na Nemcima.

I Nemci su interiorizovali krivicu. To barem vazi za nove generacije.

Kod starih je to malo teze islo, posto se oni vecinom secaju sta je stvarno bilo. Ali, oni su pomrli.

Pored krivice za zlocine, posleratnim generacijama Nemaca je nametnuto i shvatanje da Evropa nema alternativu. Utuvljeno im je u glavu da Nemacka ne bi trebalo da se bori za svoju nezavisnost, kao i da im Rusi nisu prijatelji. Poznato?

Nemacka je jedna od retkih zemalja gde se svakodnevno isticanje nacionalne zastave na privatnim objektima smatra losim ukusom. A vi u Srbiji, jel drzite svakog dana nacionalnu zastavu na svojoj kuci/ zgradi, kao sto se to radi u SAD i Svajcarskoj?
Preporuke:
28
23
2 petak, 17 februar 2012 15:49
Dag
Veći deo aktuelne srpske kulture pripada doktrini samoporicanja srpskog nacionalnog interesa i identiteta. Nosioci ovog stava koji nameće Srbima krivicu u tuđem interesu su malobrojni, ali veoma glasni, oni su okupirali javni prostor u Srbiji.

Na političkom nivou njima pružaju podršku "demokrate" u najširem smislu, proistekle iz titoističkog šinjela, koje predstavljaju Lj. Tadić i D. Mićunović. Iz tog nukleusa vladajuće petokotobarske demokratije nastali su i Z. Đinćić i B. Tadić. Nadajmo se, ipak, da je toj epohi uvezene antisrpske demokratije došao kraj.

Razorna doktrina individualne internalizacije nametnute kolektivne krivice nastala je, naravno u nekom Institutu za međuljudske odnose (human relations) na zapadu.
Preporuke:
34
3
3 petak, 17 februar 2012 15:56
seljak bezemljas
Duh samoporicanja idealno se uklapa unacionalnu politiku koju su vodili komunisti.Njenu srz cini stav III kongresa KPJ u Becu 1926.g ..KPJ da zajednickom borbom slomi velikosrpsku hegemoniju.Pojam nije definisan pa je tumacen po potrebi.Nasiroko i nadugacko.
Sto se tice Filozofije palanke R.Konstatinovic se nije zaustavio na Njegosu.Njegova kritika Vladislava Petkovica DISa je prosto pljuvacka.
Preporuke:
32
4
4 petak, 17 februar 2012 16:41
Danica Petrović
O,koliko sam puta bila tužni svedok opisanih pojava.Najstrašnije pada na dušu kad Srbin srpstvo pljuje , a ne poznaje.Strašno je kad osobe u najbližem okruženju ,koje bi morale da budu intelektualci jer su na takvim radnim mestima ,kojima je otac Srbin,a majka Srpkinja,koje su rođene i odrasle u Srbiji,decu odgajaju u Srbiji,ne znaju ili namerno prećutkuju osnovne stvari iz srpske istorije,pljuju u tanjir iz kog jedu i kao svoje vjeruju ističu ili stavove nekakve NVO gospođe Biserko sa TV-a ili ističu da nije njihovo da misle.
To je i mene,već matoru,ženu bez ikakvih političkih ambicija,mene ambicioznu jedino da što pre postanem baka,nateralo da vičem,pišem,kličem :Moja lepa zemljo!Moj mili narode!Kad mogu.Koliko mogu.Koliko umem.Do smrti,ako treba.

Ovu knjigu nisam pročitala,ali ću je pročitati i značiće mi puno.Vratiće mi nadu da noć nije beskrajna.Razbiće strah od želje da mi deca ostanu ovde , u svojoj zemlji ,da žive ponosno i rađaju neko srećno potomstvo.
Preporuke:
50
4
5 petak, 17 februar 2012 17:21
Lav
Radi se uglavnom o oportunističkim ništavilima, njihov " dignitet" je autošovinizam!
Preporuke:
20
4
6 petak, 17 februar 2012 18:36
Marko
Rec je o knjizi koja ce, ukoliko bude Srbije i njoj srpske kulturne politike, biti temelj za srpsku kulturnu politiku.
Preporuke:
23
6
7 petak, 17 februar 2012 18:56
fristajlo
Otuda nije slučajno što je sadašnji naraštaj intelektualne elite, odnegovan u titoizmu, jedan od najsramotnijih naraštaja u istoriji srpske kulture: njegovo ponašanje bi moglo ući u istoriju kao klasičan primer temeljne ljudske i intelektualne neodgovornosti prema bilo čemu što prevazilazi lični interes.
Boli, koliko je istinita ova teza. To je interesantan fenomen, i veoma je interesantno da je jedan režim, ideološki veoma zainteresovan za "opšte blagostanje" stvorio generaciju najsamoživijih "srpskih" intelektualaca u istoriji ovog naroda...
Preporuke:
45
4
8 petak, 17 februar 2012 20:37
Samo po geografiji Crnogorac
Sve cestitke i autoru knjige Milu Lomparu i piscu osvrta na knjigu Duh samoporicanja Borivoju Rasuo.
SRBIJA JE VECNA AKO JOJ JE ELITA VERNA!!!
Preporuke:
35
4
9 subota, 18 februar 2012 12:24
Sladjana, prof. istorije
Knjigu cu posle ovakve preporuke svakako procitati. Cini se da ovo budi nadu, ali jednovremeno zebem da sve nije odvec kasno. U nesporazumu smo sa sobom, sa sopstvenom istorijom vec predugo. Medjutim, vredi pokusati. Pokusaj prof. Lompara zaista je vredan. vredan.
Preporuke:
19
4
10 subota, 18 februar 2012 14:09
brm
"Dvostruki je dobitnik Oktobarske nagrade grada Beograda za seminarski rad iz marksizma, za istraživanje iz oblasti politikologije. Poslednji polaznik političke škole Josip Broz Tito u Kumrovcu."
valter brani srBstvo
Preporuke:
9
19
11 subota, 18 februar 2012 14:43
brm
najviše samo-poriču srBski intelektualci koji iz riznice srpske baštine izbacuju sve što nije srBsko po meri titovih srBskih nacioanilsta kreiranih po uzoru na ćetnike iz filmova Verljka Bulajića ili neoljotićevaca i njihovih fantazmagorija koje veze s srpskom tradicijom nemaju..... pogedajte im biografije i odpsednutost nekakvim fantomskim titoizmom kao da je nešto tako (ideologija poput staljinizma) ikada postojalo...
Preporuke:
6
23
12 nedelja, 19 februar 2012 00:54
Slavomir Srpski
" Izgleda da je osnovni preduslov kakvog-takvog zajedništva u jugoslovenskoj državi bilo srpsko samoporicanje, srpsko poricanje od strane drugih naroda u toj državi sa ciljem da se srpski narod svede na propisanu i dopustivu meru,.."

Mislim da je to isuvise autodepresivno, jer to nije razlog zasto se Slovenija prograsila nezavisnom i razbila Jugoslaviju. Ne zelim da se samozagledavamo u ogledalu a ne vidimo svet oko nas.

Ne bi se Juga razbila da nije pao Berlinski zid, pa je ta Cercilova-jugo-bojlsevicka konstrukcija ostala nekorisna apetitima ekonomske pljacke i zapadnom prodoru na istok. Sama Slovenija je odlucila da izadje ne zbog nekog Gazimestana Milosevica, vec zbog nagle propasti samoupravljacke jugo-ekonomije: ona je prva namirisala sir da joj je ekonomski povoljnije da se izvuce iz jugo-ekonomskog brodoloma. Sve ostalo, kao i samooptuzivanja samoporicanjima su izgovori, i znacajni za danasnju tadicevu samoporicanje-politiku bez alternative. Zar ne?
Preporuke:
3
2
13 nedelja, 19 februar 2012 02:08
Beli Orao
@Slađana. Dobro nam došli. Volimo ljude, a narošito žene od činjenice.
Preporuke:
1
1
14 ponedeljak, 20 februar 2012 11:09
Svetozar
Kako je istina, gorka, bolna ali i lepa. Dostojanstveno, gospodski.
Preporuke:
2
1
15 ponedeljak, 20 februar 2012 14:16
Liberal
Pravo je cudo kako je malom prostoru receno toliko mnogo antievropskog, anticivilizacijsko sadrzaja u ovom osvrtu. Koliko li tek toga ima u samoj knjizi. Ne autosovinizam kako rekoste g. Rasuo nego Vas konzervativni sovinizam i agresivni nacionalizam predstavljaju pravu opasnost za modernu i demokratsku Srbiju.
Preporuke:
5
7
16 ponedeljak, 20 februar 2012 23:04
Vujnović
Ne bi bilo loše istaći da je gospodin Lompar jedan od onih koji je javno podržao Dveri kao novu političku opciju.
Preporuke:
7
1
17 utorak, 21 februar 2012 02:27
Bob
Drugosrbijanci imaju jasnu razvojnu liniju: nekad poturice, zatim jugoslovenstvo, komunizam i titoizam, na kraju liberalizam i proamerikanizam. Ili sve to zajedno?Ja bih ih nazvao neopoturice.
Preporuke:
2
3
18 utorak, 21 februar 2012 21:09
Jelica Acimovic
Ovaj teks pokazuje da nije vazno samo sto se kaze, nego i ko kaze. Bravo i za autora knjige i pisca Osvrta. Obojica su uzorne moralne licnosti.
Preporuke:
3
3
19 sreda, 22 februar 2012 12:04
Neša A
Knjigu sa zadovoljstvom pročitao. Trebalo bi da stoji u svakoj kući, uz Njegoša, Crnjanskog i Andrića.
Voleo bih da je pisac malo više prostora posvetio radu srpskih intelektualaca posle Prvog svetskog rata. Period između 1915. i 1925. godine je ključno vreme u kome se formira jugoslovenska ideja. U Duhu samoporicanja se spominje samo Pavle Popović, ali ne i Aleksandar Belić, Bogdan Popović, Jovan Skerlić. Analizom njihovog rada u ovom periodu mogao bi se dodatno osvetliti zaključak da su srpski intelektualci zapravo imali dvostrano stanovište: ekstenzionalno (za Jugoslaviju) i internalizovano (za Srbiju), pri čemu se internalizovano stanovište stalno nametalo kao intimno obeležje njihovog javnog dela. Tako je, barem, u Belićevom spisu "Srbija i južnoslovensko pitanje", koji je izašao još 1915. u Nišu i dugo vremena činio osnov srpske institucionalne politike.
No, i trista primeraka je malo, pa sa pažnjom očekujem drugo, dopunjeno izdanje. Još jednom, svaka čast.
Preporuke:
6
3
20 sreda, 22 februar 2012 20:53
Dragoljub
Slazem se sa Nesom A. da bi se jos ponesto moglo uvrstiti u argumentaciju Duha Samoporicanja srpskog naroda od 'srpske' elite u knjizi Lompara, ali daru se ne stavljaju primedbe. A knjiga Mila Lompara DUH samoporicanja je zaista dar. To mogu reci zato sto sam je procitao na 'nagovor' Borivoja Rasuo njegovim kvalifikovanim osvrtom na knjigu. I sa moje strane SVAKA CAST!!!
Preporuke:
3
3
21 četvrtak, 23 februar 2012 00:10
prof. filosofije Beograd
Knjigu cu svakako procitati, narocito radi onog odeljka o Radomiru Konstatinovicu u njegovoj Filozofiji palanke. Naizad, da se kaze prava rec. Ovaj sud izvodim na osnovu kvalifikovanog i upucujuceg osvrta na knjgu koji je dao pesnik Borivoj Rasuo.
Preporuke:
2
3
22 subota, 03 mart 2012 05:44
istrazivac na terenu
Procitah ovo i malo se poradovah u dalekoj zemlji Indiji. Nadam se ne bez razloga.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner